Rock Canyon ends Legacy’s season in state semifinals

Photo
Posted

DENVER — The storm is over and the Lightening has finally been stopped.

No. 2 Legacy girls’ soccer had their run at a state championship end in the semifinals by No. 3 Rock Canyon in a 2-0 loss Saturday at All-City Field.

Rock Canyon senior Erin Webb and junior Kaycie Young each scored first-half goals and the Jaguars used an unbreakable defensive effort to hold off the Lightening.

But that loss certainly won’t define Legacy’s otherwise spectacular season.

En route to the final four Lightening (16-3, 10-1) beat No. 31 Adams City 3-0, No. 15 Rocky Mountain 2-1 and then No. 10 Cherry Creek 2-1.

During the regular season Legacy was a perfect 7-0 in games they hosted and they won the Class 5A Front Range league title.

The Lightening were led by junior Kelsey Killean this season. She scored 13 goals and added six assists. Killean and senior Lauren Cook (four goals, 12 assists) were the nucleus for Legacy offensively.

HOLY FAMILY ADVANCES

Holy Family’s run at the Class 3A state baseball title continues.

No. 3 Bayfield was the No. 5 Tigers latest victim falling 10-7 Saturday at the University of Northern Colorado.

Holy Family will now face top-seeded Eaton Friday at 2:30 p.m. at Butch Butler Field in Greeley.

But on Saturday against Bayfield Holy Family survived a slugfest that produced runs scored in six of the games seven innings.

After falling behind in the first inning the Tigers scored three runs in the second inning and then added four more in the fourth inning.

However, on Friday Holy Family (19-4, 12-3) will need a complete effort if they want to slay the dragon that is Eaton Reds baseball.

Eaton is a perfect 23-0 this season and the reigning 3A baseball state champions.

STATE TRACK PLACERS

5A boys 400-meter dash: 8. Matthew Drotar, Legacy, 49.89.

5A boys 4x200 Meter Relay: 3. Legacy, 1:28.28.

5A girls 1,600-meter run: 4. Emma Gee, Legacy, 5:01.73; 8. Melanie Nun, Legacy, 5:08.95.

5A girls 3,200-meter run: 4. Melanie Nun, Legacy, 10:57.79; 5. Emma Gee, Legacy, 10:58.29.

5A girls high jump: 3. Autumn Gardner, Mountain Range, 5-6.

5A girls pole vault: 9. Zoie Hoben, Standley Lake, 10-8.

3A boys 3,200-meter run: 8. Sean Ankarlo, Holy Family, 10:16.43.

3A boys 110-meter hurdles: 1. Ryan Younggreen, Holy Family, 14.87.

3A boys 300-meter hurdles: 3. Weston Dinsmore, Holy Family, 39.90; 7. Ryan Younggreen, Holy Family, 41.97.

3A girls 200-meter dash: 8. Shea Zeman, Holy Family, 26.92.

3A girls 400-meter dash: 9. Shea Zeman, Holy Family, 1:00.71.

3A girls shot put: 2. Katrina Gallic, Holy Family, 38-0.25.

3A girls discus: 6. Katrina Gallic, Holy Family, 112-08.